Amed ve Gazi, Devrim Gezi’sine!

Barış Yıldırım

Barış Yıldırım

Dema Amed dişevitand, Stanbol raketî bû, dema Stanbol dişevite Amed divê ranekeve, şerm e!“:

Diyarbakır yanıyorken İstanbul uyuyordu, İstanbul yanarken Diyarbakır uyuyor, ayıp oluyor, diyordum dün Amed’e geldiğimde. Ama dünyanın en onurlu direnişlerinden birini gerçekleştiren Kürt halkı, haklı isyanı her gördüğü yerde tanır, tanıyor.

Amed’de 1. Orta Doğu Kadınlar Konferansı’ndayım, bütün katılımcılarda isyanın heyecanı var. Diyarbakır 2′de harekete geçecekmiş. Çok geç, Newroz geceden başlamaz mı?

Dün Ankara’nın Tunalı’sı trafikten gözün gözü görmemesi gereken bir saate, Cuma akşamı yalnızca Gezi destekçilerine aitti. Kuğulu Park’ı dolduran kitlenin en göz dolduran niteliği “beyaz Türk”lüğüydü, muhtemelen İstanbul’da da kıvılcım bu kesimlerce başlatıldı.

Ama bu bir halk hareketi. Şu an her şeyden önemlisi mahallelerin, devrimcilerin ve Kürt halkının bu isyana katılması. BDP vekillerinden bir arkadaşımız sabaha kadar İstanbul’u izlediğinden uyumadığını, ama Kürt halkının da katılma konusunda tereddütleri olduğunu söyledi.

Tereddütlerin bir kısmı Ulusalcı denilen kesimlerin hegemonyalarını kurma çabası. Örneğin Orhan Pamukoğlu nam faşistin bunun bir parçası olarak görülmesi. Dün Twitter’de ‘DirenGeziParkı BozkurtlarGeliyor’ diye bir slogan vardı. Gezi Parkı gerçekten de bu sivil faşist güruhunu içine almamak için direnmelidir! İttifakın da bir sınırı var.

Diğer bir tereddüt kaynağı ise “sürece zarar verilmesi” korkusu. Dünyaya isyanın onurunu öğreten Kürt halkı, faşizmin gaz bombalarının güvencesiyle gelen bir “sürece” razı gelecek kadar onursuz değildir.

Anaakım medya 1970’lerin piyango çekilişlerini yayımladığı için şu an herkesin gözünde bir soytarı halinde. Sosyal medya ise çok daha fazla önem kazanıyor. İngiltere direnişleri bize elbette o medyanın fişinin egemenlerin elinde olduğunu gösterdi, ama dünden beri Twitter’daki 10 ‘Trending Topic’ten 10’u da Gezi Parkı direnişi hakkında. Aslında bu da direnişte altıyla üstüyle “orta sınıf”ın rolünü gösteriyor. Ancak devrim twitlenmeyecek. O yüzden emekçi halkın ve onun öncüsü olan devrimcilerin rolü her zamankinden daha önemli. Direnişteki örgütsüzlük izleri (örneğin hâlâ güvenilir haberleri teyit edecek bir, sözgelimi, İletişim Komitesi yok gibi) de devrimcilerin hızla silmesi gereken bir durum.

Direniş ve Halk Komiteleri’ni kurmanın tam zamanıdır.

Dün Twitter’daki direniş etiketlerinden #DirenGeziParkı o kadar popülerdi ki, bir yanlış yazımı #DirenGaziParkı bile TT oldu. Bu direnişin “anlamlı tashih”idir. Gezi’deki ateş, Gazi’nin barikatlarında bundan 18 yıl önce yakılan ateştir. Bu yazım hatasını bir devrim doğrusuna çevirmeliyiz.

Şu anda en önemli şey Amed’in ve Gazi’nin, yani Kürt halkının ve emekçi mahallelerin direnişi sahiplenmesi, direnişe öncü olmasıdır.

Sabaha 15-16 Haziran’ları hatırlatan bir görüntüyle, Boğaz Köprü’sünü geçen onbinlerle uyandık (sözün gelişi tabii, çoğumuz hiç uyumadı). Halk “köprüyü geçene kadar” ayıya dayı demiş olabilir, ama şimdi ayıya adıyla sesleniyor: Faşizm.

Amed ve Gazi, faşizme karşı devrim Gezi’sine bir an önce çıkmalıdır, aslında çıktı bile…

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s