Sanki Devrim: Kaynaklar ve kaynak kullanma usulleri

Sanki_Devrim-Kaynakca3

Kaynaklar

Kaynak kullanımı

Farklı kaynak biçimlerini ne şekilde kullandığımı (kitabın önsözüne yaslanarak) özetliyorum: Kitapta, kendi çalışmalarım da içinde, üzere bütününde üç tür kaynak, iki tür not kullandım.

  • Kendi yazılarım: Kaynakçalar bölümünde, Yazarın burada kullanılan çalışmaları başlığı altında listesini verdiğim kendi metinlerim kitabın ilk grup kaynağını oluşturuyor. Bunları, metnin içinde nadiren referansta bulunarak, serbestçe kullandım.
  • Kitap ve makalelerİkinci grup kaynak, akademik rutinlere uygun olarak gösterilen genellikle kitaplar ve makaleler, az bir kısmı da kaynak niteliğindeki online metinlerden oluşuyor. Bunlara Başvurulan kaynaklar başlığı altında erişilebilir.
  • Çevrimiçi kaynakça ve sonnotlar: Gezi direnişlerinde internetin ve sosyal medyanın oynadığı rol düşünülecek olursa, konu hakkında yazarken yaslandığımız kaynakların önemli bir kısmının internetten gelmesi anlaşılır. Akademik alıntılama rutinleri internet referansları için yöntemler geliştirmiş olsa da, bu tür referansların çok yoğun kullanıldığı böyle bir metnin basılı halini kılçıklandırmamak için numaralı sonnotları kullanmayı tercih ettim; bunlar ‘Sonnotlar ve çevrimiçi kaynaklar’ başlığı altında listeleniyor.
    Çoğumuz gibi ben de kitapların sonundaki notlardan nefret ediyorum. Ama bu sonnotlar ancak bir kaynağın aslına ulaşmak istendiğinde gerekli olacaklar, dolayısıyla Sanki Devrim okuru, kitabı okuduğu esnada, numaralı dipnotların hepsini yok sayabilir.
    Verilen bir çevrimiçi kaynağın aslına ulaşmak isteyenler, ister o yazının yazarı ve adını tırnak içinde bir arama motorunda aratarak (örnek bir arama şurada) isterse bu sayfada yer alan bağlantılara tıklayarak kaynağa erişebilir. Kitap yayımlandığı zaman 10 aylık bir çalışmanın ürünüydü. Bu arada verilen linklerin “ölmemiş” olduğunu umuyorum.
  • Dipnotlar: Sonnotları böylece çevrimiçi kaynakça olarak kullanırken a, b, c… diye giden sayfa altı notları ise, alışıldık dipnot mantığına uygun bir biçimde, ana metne açtığım parantezler olarak değerlendirdim.