Uğur Mumcu ve ben

Uğur Mumcu’yu pek sevmem, sevemem. O da hayatının son döneminde devrimcileri pek sevmedi. Ama demokrat bir gazeteci olarak zulümler, işkenceler yaşadı, katledildi. Katili faşist devlete, cenazesinde atılan sloganların söylediği gibi “MIT, CIA, Kontrgerilla”ya karşı onun sevenleriyle birlikte olmak “görevdir bu yangın yerinde.” 


Barış YıldırımYazılama Blog, 24 Ocak 2015 

Ugur_Mumcu_resmi_tasiyan_kadinBaşıma bir şey gelmeyecekse, Uğur Mumcu’yu pek sevmem.

Tam da katledildiği 90’larda yükselişe geçen silahlı sınıf mücadelesine karşı komplo teorileriyle saldırma geleneğinin öncüsüdür. Bu tür yazılarını gözlerimle okuduğumda sadece devrimci sosyalizme sempati duyan bir lise öğrencisiydim.[1. Sapla samanı karıştırmasına billur bir örnek olarak bu videoya dikkatimi Erkan Karaaslan çekti, teşekkürler.]

Ama doğruya doğru. Kemalisttir fakat Kürt düşmanı değildir. 15 yaşında “Emperyalist Savaşa Hayır” dediği için yargılanan N.A. için[2. Kısaltmada ve yaşta yanılıyor olabilirim ama böyle bir şeydi.] “Dev-Sol’cuysa Dev-Sol’cu, ama Savaşa Hayır demek suç değildir” minvalinde bir savunu geliştirdiğini yayımlandığı gün köşesinde okudum.

Söylemezsem dilim şişer: Bugün içinde geçen Mustafa Kemal’ci bir iki cümle yüzünden Kemalist bir amentü sanılan, “Vurulduk ey halkım unutma bizi” nakaratıyla bilinen Sesleniş yazısı asıl olarak faşizmin katlettiği devrimcileri konu alır. Üstelik Zülfü Livaneli’ye ait olan ve bu yazıya esin veren şiir Kızıldere, Mahirler ve devrim şehitleri anısınadır:

Zulüm sığmaz iken köye şehire
Bize mezar oldu Kan Kızıldere
Yavuklu yerine çıplak mavzere
Sarıldık ey halkım unutma bizi…

Katilleriyle değil sevenleriyle

Uğur Mumcu olayı “küçük burjuva aydın geleneğinin trajedisine acı bir örnek” olsa da Mesut Örs’ün bugün Gezite‘de söylediği gibi olay, “Derin değil, basit ve sade: Katil Devlet!” Onun katillerine karşı onun sevenleriyle birlikte olmak “görevdir bu yangın yerinde.”

Nikaragua’da 1978’de Uğur Mumcu gibi devletin radikal olmayan bir muhalifi olan, onun gibi geçmişinde cuntacıların işkence yaraları kazılı gazeteci Pedro Cardenal’in öldürülmesi, 1979 Nikaragua Devrimini ateşleyen kilit olaylardandı. (Nikaragua Devrimi’nin dört başı mamur bir özeti için bkz. Zulüm Düzeni Böyle Yıkıldı: Nikaragua Devrimi, Eren Buğlalılar)

Bizde de 12 Eylül kasvetinden kitlesel olarak çıkışın en önemli kilometre taşlarından biri, 100 bin civarında insanın katıldığı Uğur Mumcu’nun cenaze töreniydi. Bu kitlesellikte elbette Kürt dağlarında ve metropollerdeki silahlı devrimcilerin kan dereleri pahasına süren kavgasının önemli bir payı vardı. Zaten sonrasında 90’ların bu toprakları devrime en çok yaklaştıran bir avuç yılı geldi.

Şimdi Uğur Mumcu’nun ölümünün 22’inci yılında

  • krallığı sırasında Suudi Arabistan’ı “dünyada Sünni terörist grupları finanse eden en önemli kaynak” haline getiren,
  • Pakistan’daki katil çetelerini eğitmeye 100 milyonlarca dolar harcayan (bkz. aşağıdaki tweet’ler),
  • en önemlisi de Uğur Mumcu katliamına sponsorluk yapan Rabıta’nın hamisi Kral Abdullah için yas tutmamızı bekleyenler çok bekler.

Yeri gelmişken, döneminde Kürdistan’daki katliamların olanca hızıyla devam ettiği, ama “iyi polis”i oynamayı seçtiği için bugün bazı Kürtlerin ve solcuların bile “dost” sandığı bir işkenceci polisi de anacak değilim.

Ben oligarşinin katlettiği bir demokrat gazeteciye “uğurlar olsun” demeyi seçerim.

Sarayı olduğu halde imparatorluğu olmayan, soytarıları olduğu halde kral, sultan neyin olmayan, asla da olamayacak olan bir monark karikatürünün Freudyen yansıtmaları ise olsa olsa psikopatolojinin konusu olur.

★ @prometeatro | @yazilama

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s