Syriza’nın zaferine ilk notlar

Bunlar Syriza’ya dair ilk notlarım, burada dursun. Ama solumuzun Laclau’cu çamura bulanmışlığı daha çok analiz götürür.

Seçim zaferine doğru... Güzelce genç kız yoksa sol da yok! (Foto: Guardian)
Seçim zaferine doğru… Güzelce genç kız yoksa sol da yok! (Foto: Guardian)

Şili’den, Venezuela’dan, Bolivya’dan doğru çalan sahte umut çanları komşuya gelmiş, bizimkiler hayalden hayale koşarlar şimdi.

Kimseye fazla umut tavsiye etmem. Çünkü

  1. HDP ya da BHH, Syriza gibi güçlü platformlar değil, adı platform özü gövde + kuyruk(lar) olan yapılar. Kürdistan hariç hiçbir yerde güçlü kitlesel halk hareketlerine dayanmıyorlar. Gezi’nin partisi yok. Aslında Lice’nin, Cizre’nin de yok ya. Neyse…
  2. İspanya’da Podemos‬’u Yunanistan’da Syriza‘yı öne çıkaran akut, hissedilir bir ekonomik kriz oldu. Öyle ki AB’nin dayatmaları yüzünden anti-emperyalizm bile hatırlandı (ama Syriza, bazı unsurları hariç anti-AB değil, anti-emperyalizm ise baharat düzeyinde var)
  3. Ve en önemlisi: Syriza eninde sonunda biraz solcu bir sosyal demokrasi. Teorileri klasik Çarpıtılmış-Gramsci + Geç-Poulantzas + Laclau-Moueuffe zırvaları. Komünistmiş gibi takılan sosyal demokratlar, çok fazla komünizm lafı ettikleri için ve o geçmişten geldikleri için de millet inanıyor. (Bizde de çok benzer bir örnek var, acaba kim?) Oysa eninde sonunda kapitalizmi sürdürecek ama biraz ayar çekecekler (o da çekecek ruhları kalırsa), bunu da ben söylemiyorum kendileri söylüyor.

Yine de gönlümüz elbette Syriza’nın halkçı/antiemperyalist/antikapitalist yönünün galebe çalmasından yana tabii.

Sorun daha çok bizim reformistlerde. Ne zaman bazı ülkelerde sonu hayal kırıklığı olacak sosyalist olmayan fakat anti-kapitalist söylemlere ve/veya niyetlere sahip bir süreç başlasa bize de düşer diye umutlanıyorlar.

Kardeş senin oyun yüzde sıfır nokta bir şey, senden gelin güvey değil düğün salonuna bekçi yapmazlar.

Bu arada KKE…

Oyların %5’ten fazlasını alan ve Syriza‘yı en sert eleştiren KKE’nin de statükocunun feriştahı olduğunu unutmayalım. O kadar ki KKE Gezi benzeri meydan hareketlerinin hepsinden uzak durdu. Anti-politiklermiş! Syriza’ya eleştirileri haklı ama o kadar.Tabii işin içinde biraz hizip acısı da var. Syriza ve öncellerinin çoğu KKE’den kopan Troçkist, Euro-Komünist, ekolojik sosyalist vs. gruplar.

Şili, Venezuela, Bolivya diye başladık, öyle bitirelim.

Yaygınlaşan reformist solculuğa kuramsal itirazlarımız baki, ama Sınıf, Syriza’nın eline ve diline kuvvet versin ki beli içine girdiği kapitalist çarklar içinde hızlı bükülmesin.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s